TM-i turvalisus
Dr. Jaan Suurküla
Sisukord
- Stabiliseeriv mõju psühhoosi algstaadiumile
- TM-i harrastajate seas on psühhoosid haruldased
- Eesti kogemused
- Mispärast TM ei ole ainult turvaline vaid ka psühhoosi ennetav
1. Stabiliseeriv mõju psühhoosi algstaadiumile
Psüühhiliselt väga ebastabiilsed inimesed on parimad turvalisuse indikaatorid. Kõige tundlikumate seas on vaimuhaiguse alg-staadiumis, nn eelpsühhoosis (pre-psychosis) olevad inimesed. Psühhiaatria kogemus on, et ka väikesed negatiivsed mõjud võivad nende puhul kaasa tuua olukorra kiire halvenemise.
USA psühhiaater H. Blomfield lasi 22 eelpsühhoosi seisundis oleval patsiendil õppida psühhiaatria kliiniku ravi raames TM-i.
Kõik 22 patsienti paranesid. Lisaks näis, et nende vajadus rahustavate ravimite järele oli madalam kui nendel, kes TM-i ei õppinud.
Kommentaar
Kui TM-il oleks olnud destabiliseeriv mõju, oleksid patsiendid tavalisest kiiremini arenenud täispsühoosi seisundisse.
Isegi kui TM-il ei oleks olnud üldse mingit mõju psühhilisele stabiilsusele, oleks suurem osa patsientidest nihkunud täispsühhoosi. See on eelpsühhoosi puhul tavaline.
Siin toimus väga ebatavaline reaktsioon. Kõikidel patsientidel katkes psühhoosi tavaline areng ja seisundi oodatud halvenemise asemel nad tervenesid.
See tähendab, TM-il oli selline stabiliseeriv mõju, et psühhoosi, mida on tavaliste psühhiaatriameetmetega raske ära hoida, ei ilmunudki.
2. TM-i harrastajate seas on psühhoosid haruldased
Rootsi tervishoiuamet (Socialstyrelsen) korraldas 1972-1973 inimeste seas, kes harrastasid "ebakonventsionaalseid" vaimseid tehnikaid, sealhulgas TM, psühhoosi ilmnemise sageduse kohta riikliku küsitluse. Kõiki psühhiaatrilise kiirabi osakondi Rootsis paluti teatada, kas keegi psühhoosi haigustunutest oli tegelnud mingi sellise tehnikaga.
Teati, et psühhoosi tavaline esinemissagedus rootslaste seas on 5%. Seega oli võimalik iga tehnika kohta eraldi välja arvutada, kui paljud selle harrastajate seas peaksid haigestuma, ka kui sellel kahjulikku mõju ei oleks. Rootsis oli tol ajal TM-i õppinud 35.000 inimest. Ka kui nad ei oleks TM-i õppinud, oli nende puhul statistiline ootus (expectation), et umbes 1700 inimest (5% x 35.000) peaksid haigestuma psühhoosi.
Leiti aga ainult 10 haigusjuhtumit, kokku 8 inimese seas (kaks inimest haigestusid selle aja jooksul kaks korda). Seega oli haigestumiste sagedus 10:35.000 oodatava 1700:35.000 asemel.
Professor Jan-Otto Ottoson, Rootsi tervishoiuameti peapsühhiaater, teatas: "Psühhoosi haigestumise sagedus näib TM-i harrastajate seas olevat 150-200 korda madalam kui mitteharrastajate seas". Tema järeldus oli, et TM on selgesti turvaline.
Kommentaar
Ka see uuring kinnitas, et TM ei ole ainult turvaline, vaid tal on ka niivõrd efektiivne stabiliseeriv mõju, et suudab suurel märal psühhoosi ära hoida.
3. Kogemused Eestis
Eestise tuli TM 1989 aasta sügisel. Selle tehnika omandasid paljud inimesed, eriti 1990 aasta jooksul.
1990 aasta novembris tahtis tollane Eesti peapsühhiaater TM-i ära keelata. Ta põhjendas seda sellega, et mõned TM-i harrastajad olid haigestunud psühhoosi. Tollane peapsühhiaater kutsus seetõttu kõik psühhiaatriakliinikute peaarstid üle kogu Eesti Tallinnasse asja arutama.
Endine tervishoiuminister Laur Karu korraldas nii, et sain võimaluse sellel koosolekul osaleda. Ta oli ka peapsühhiaatriga kokku leppinud, et võin asja koosoleku alguses 15 minuti jooksul kommenteerida.
Teatati mulle koosolekul et neili inimest, kes olid TM-i õpinud, olid haigustunud. Küsisin seejärel, kui suur on Eestis akuutse psühhoosi esinemise sagedus. Vastati et umbes 5% (nagu ka Rootsis).
Teatasin siis, et Eestis on 1990 aasta jooksul õppinud TM-i üle 20.000 inimese. Palusin neil arvutada, kui palju peaks TM-i harrastajate seas olema olnud haigusjuhtumeid siis, kui TM ei oleks kahjulik. Vastus oli, et umbes 1000. Aga tegelikult haigestus ainult neli.
Ütlesin: "Kas ei ole õigustatud teha siit järeldust, et TM ei ole ainult 100% turvaline, vaid tal on ka võimas psühhoosi ennetav möju?".
Sellega muutus psühhiaatria peaarstide hoiak koosolekul väga positiivseks. TM-i keelustamisest ei olnud enam üldse juttu. Paljud tahtsid TM-ist rohkem teada. Mul tuli 15 minuti asemel rääkida üle tunni. Mõned psühhiaatrid pärisid võimaluse üle saada TM-i õpetajaks.
4. Mispärast TM ei ole ainult turvaline vaid ka psühhoosi ennetav
Psühhoosi ärahoidmine ei ole lihtne. Psühhoos tekib aju sügava tasakaalutuse korral. Seda on tihti võimatu ära hoida ka kõige tugevamate psühhiaatriameetoditega. Kuidas saab TM seda saavutada?
Uuringut erinevates valdkondades, näitavad, et TM-il on sügav tasakaalustav ja harmoniseeriv mõju. Eriti silmapaistev on TM-i mõju ajule. Ajulainete võnked, mis tavainimese puhul on korrastamata, muutavad korrastatuks, koherentseks reeglipärase TM-i läbi. Aju uurimise ajaloos ei ole midagi sarnast varem nähtud. Arvati, et ajufunktsioone ei saa niiviisi arendada.
Teiste meditatsioonide, süvalõõgastuse, enesehüpnoosi, enesesugestiooni, sealhulgas autogeense treeningu, puhul ei ole sellist koherentsust arendavat möju leitud. TM-i ja teiste meditatsioonide vahel on suur erinevus. Seepärast TM-i kohta tehtud uuringute tulemused teiste meditatsioonide puhul ei kehti.
"Meditatsioon" on üldse väga lai ja ebatäpne mõiste, samuti nagu mõiste "ravimine" hõlmab väga erinevaid meetodeid. Ülemaailmselt on levinud arvamus, et "meditatsioon" on tervisele kasulik. Uurimistulemused, millele sel juhul viidetakse, käsitlevad tavaliselt TM-i ja ei kehti "meditatsiooni" kohta üldiselt.
Eelpsühhootilise seisundi halvenemise ennetamine nõuab väga sügavaleulatuvat mõju. Iga psühhiaater võib seda oma kurbade ravimiskogemuste alusel tunnistada. Kuidas saab aga aju sügavalt mõjutada, ilma et see muutuks ebastaabiilseks?
Vastus on lihtne. TM-il on see unikaalne omadus, et see ei manipuleeri aju. Selle asemel, et manipuleerida ja püüda tahteliselt midagi erilist "korda seada", annab TM, nagu ülal selgitatud, ajule korrastatuse seisundi ehk transtsendentse teadvuse kogemuse.
Selle seisundi reeglipärane kogemine annab neurofüsioloogiselt samasuguse mõju kui mingi asja äraõppimine. Kordamisega mäletame üha paremini ja paremini. Samuti "õpib" aju reeglipärase koherentsuse kogemuse kaudu töötama rohkem ja rohkem korrastatult ning muutub seega koherentsemaks ja stabiilsemaks. Uurimine näitab, et algajal on koherents ainult TM-i jooksul. Aga juba mönede nädalate praktika järel püsib se üha kasvaval määral ka igapäevases tegevuses. Ja kui aju on õppetunni omandanud, siis ta enam ei "unusta", kuidas töötatada koherentselt. Koherentsus on seotud suurema harmooniaga, suurema intelligentsusega ja suurema loovusega.
Transtsendentne teadvus on loomulik teadvuseseisund. See tekib, kui meel on täielikus rahus ja tasakaalus. Subjektiivselt siis mõtted enam ei kerki. Seepärast nimetakse seda ka "puhtaks teadvuseks".
Selle seisundi spontaanne kogemine on haruldane. Seda nimetatakse teadvuse neljandaks seisundiks, kuna see erineb tavalisest kolmest teadvuseseisundist (ärkvelolek, unenägemine ja sügav uni).
See tähendab, et seda seisundit ei saa kogeda sportides, loodust nautides, kõige sügavamas lõõgastuses, üldse mingisuguses tegevuses, nii peen või rahulik kui see ka on, kuna inimene on siis ikka ärkveloleku seisundis. Samuti ei saa seda kogeda uimastite (kuigi mõned on nii arvanud) ega alkoholi mõjul, kuna need kõik mürgitavad aju ja seega häirivad koherentsust.
Selle seisundi reeglipäraseks kogemiseks on vaja erilist tehnikat. Veedateadusel on sellest mitme tuhande aastane teave ja kogemus. Transtsendentaalne meditatsioon on iidse veedateaduse poolt arendatud tehnika transtsendentse teadvuse kogemiseks.
Täiendavad tekstid
- Teadvuse areng. Muuseas aju koherentsuse uurimise kohta.
- Vastupanu stressile. Kasvav stressi vastupanu tekkib seeläbi, et koherentsuse areng toob kaasa, et stressi tundelikust põhjustavad häired kaovad.
- positiivne kooliõpilaste areng.
Aju koherentsuse areng toob kaasa märkamisväärset kooliõpilaste edu. Näitab selle kasu praktilises tegevuses.
|